Орехите са достъпна и изключително полезна храна! Те са едни от малкото ядки, съдържащи омега-3 мастни киселини, и по-точно алфа-линоленовата киселина, която се среща предимно в растенията. Тя не се синтезира от организма и трябва да се набавя допълнително. Освен това са богати на антиоксиданти, витамини, минерали, етерични масла и протеини. Включването им в хранителния режим подобрява здравето и предпазва организма от редица заболявания. Неслучайно в нашия български бит орехите са символ на здраве, плодородие и дълголетие. Ежедневният прием на орехи може да повлияе на множество органи, системи и състояния на човешкото тяло, а именно:
-
Сърце
Добрата новина е, че орехите могат да помогнат за намаляване на кръвното налягане и разширяването на кръвоносните съдове. Предотвратяват образуването на кръвни съсиреци и подобряват кръвообращението. Освен това понижават "лошия холестерол" и стимулират производството на "добрия холестерол" в кръвта. Всичко това е благодарение на съдържанието на омега-3 мастните киселини и аминокиселината Л-аргинин, в ядките на ореха.
-
Мозък
Гледайки ядката на ореха, няма как да не ни направи впечатление приликата ѝ с най-важния орган в човешкото тяло - мозъкът. Природата явно се е погрижила добре, насочвайки ни в тази посока, защото се оказва, че орехите са ценна храна, подпомагаща дейността му. Споменатите по-горе омега-3 мастни киселини, както и витамин Е, малатонина, антиоксидантите, фолиевата киселина, са съединения, които помагат за нормалната му функция. Те са врагове на депресията, стреса и деменцията. Орехите са добра храна за нервната система, подобряват емоционалното състояние и намаляват агресивното поведение.
-
Имунитет
Установено е, че орехите съдържат най-много антиоксидантни полифеноли, в сравнение с всички други ядки. Антиоксидантите се борят със свободните радикали в организма, като поддържат имунната ситема в добро състояние. Благодарение на тях тялото изхвърля токсините и се предпазва от болести и остаряване.
-
Репродуктивност
Американско изследване е доказало, че консумацията на 70 гр. орехи дневно може да повлияе положително на подвижността на сперматозоидите и да подобри морфологията им. Орехите са богати на протеини и здравословни мазнини, които подпомагат процеса регенерация на клетките, включително тези на семенната течност. Освен това, подпомагат и синтеза на хормона тестостерон. Аминокиселината Л-аргинин, която се съдържа в орехите, е от съществено значение за подвижността и количеството на сперматозоидите, както и за добрата циркулация на кръвта при ерекция.
-
Кости
Съдържанието в орехите на ненаситената алфа-линоленова мастна киселина спомага за растежа на здрави кости. Тя предотвратява и възпаленията, като запазва костите здрави за по-дълго време. Приемането на орехи и други богати на калций храни забавят стареенето и износването на костната система.
-
Коса
Орехите са богати на калий и на незаменими мастни киселини, което ги прави чудесен природен лек срещу косопад. Може да се използва и орехово масло, което въздейства укрепващо на космените фоликули, като стимулира растежа и прави косата блестяща и здрава. Освен това, действа хидратиращо на склапа на главата, което предотвратява появата на пърхот. Обелките на зелените орехи, както и листата на дървото, могат да се използват като естествен оцветител за коса, придавайки ѝ приятен кестеняв цвят.
-
Храносмилане
Орехите действат много добре на храносмилателната система. Те са богати на фибри и затова се препоръчват при запек.
-
Бременност
Орехите са много полезни по време на бременност защото съдържат фибри, протеини, витамини, микроелементи и полиненаситени мастни киселини. Учени са установили, че консумацията на орехи по време на бременност може да намали риска от алергии при бебето. Също така влияят благотворно и върху функциите на щитовидната жлеза. Подпомагат кръвоносната система като разширяват кръвоносните съдове и осигуряват добър кръвоток за плода, предпазвайки от образуването на кръвни съсиреци. Комбинацията от мед и орехи влияе положително на хемоглобина и предотвратява появата на желязодефицитната анемия. Освен това, количеството витамин C в орехите е 40 пъти повече в сравнение с това в лимоните, което е добре за имунната система на бременните. Разбира се, не трябва да се прекалява с тази храна. Важно за всяка бременна жена е да има преди всичко разнообразнен и умерен хранителен режим.
-
Диабет
Орехите действат положително на болни от диабет тип 2. Установено е, че редовния прием на орехи влияе добре върху нивата на глюкозата, изследвана на гладно. Това е така, защото орехите са богати на минералите цинк и манган, които подобряват действието на инсулина - хормон регулиращ кръвната захар. Благодарение на здравословните мазнини, съдържащи се в орехите, се ускорява метаболизма на болните с наднормено тегло и диабет.
-
Рак
Ново проучване в борбата срещу рака е установило, че редовната консумация на орехи понижават риска от появата на рак на панкреаса и рак на гърдата. Също така влияе на туморните образувания, забавяйки растежа им с 50 на 100 %. Това се случва благодарение на фитостеролите и витамин Е, които се свързват с естрогенните рецептори и забавят растежа на туморите. Учените са успели да открият, че орехите могат да повлияят дори при наличие на мутация в гените и предраположеност към рак на гърдата. Редовното хапване на орехи води до промяна в активността на тези гени.
-
Тегло
Високо съдържание на мазнини - това е първото нещо, за което се сещаме, когато се споменат орехите. Ето защо повечето хора смятат, че се пълнее от тях. Това е вярно, но само ако с тях се прекали. Умерената им консумация може да бъде полезна по време на диета, тъй като орехите засищат, а това е изключително важно в борбата с наднорменото тегло. Приемът на около 30 гр орехи допринася за достатъчно количество ненаситени мастни киселини, фибри и протеини, които не само ще убият чувството на глад, но ще ускорят и метаболизма на организма.
-
Сън
Мелатонинът е хормон, който регулира съня. Той се съдържа в ореховите ядки под биоактивна форма и е мощен антиоксидант. Консумацията на орехи може да бъде един от начините за подобряване на съня.
Орехите се оказват безценна храна! Разбира се, те не са панацея, но имат изключително богата хранителна стойност. Умерената им консумация може само да помогне на организма в борбата му за по-добър и здравословен живот!